Sepet
Isı Yalıtım Malzemesi

Yalıtım malzemeleri - binalarda ısı yalıtım malzemeleri türleri - uygulama ve özellikleri

 

Termal olarak iyi yalıtılmış bir evin enerji açısından verimli ve ekolojik bir mülk olduğu doğrudur. Yasal düzenlemeler ve insanların artan farkındalığı, enerji talebini ve buna bağlı maliyetleri azaltma ihtiyacını doğurmuştur. Konut binalarında ve kamu hizmet tesislerinde aşırı enerji kullanımıyla mücadelede önemli bir unsur, şüphesiz, belirli koşullarda işlev görecek şekilde uyarlanmış yalıtım malzemeleridir. Enerji tüketiminin azaltılması, tüm bina bölmelerinin etkin ısı yalıtımı ile sağlanabilir, ancak doğru malzemeler olmadan bu neredeyse imkansız olacaktır. Bugün piyasada bulunan ısı yalıtım malzemelerine daha yakından bakalım.

Yalıtım malzemesi ve katsayısı

En yaygın ısı yalıtım malzemeleri polistiren köpük, mineral yün ve poliüretan köpük olup, binalarda hem ısı yalıtımı hem de etkili akustik yalıtım olarak kullanılır. Bununla birlikte, piyasada eşit derecede uygun fiziksel ve kimyasal parametreler sunan başka ürünler de bulunmaktadır. Bir ısı yalıtım malzemesini tanımlayan bu parametrelerden en önemlilerinden biri de ısı iletkenlik katsayısıdır (lambda). Bu katsayının değeri ne kadar düşük olursa, malzemenin ısı yalıtımı o kadar iyi olur ve dolayısıyla bina o kadar enerji verimli olur.

 

TAŞ YÜNÜ VE CAM YÜNÜ

Binanın uygun şekilde yalıtılmasını sağlayan, etkili akustik yalıtımı (hava ve şok seslerini sönümleyen), yangından koruyucu ve buhar geçirgen özelliklere sahip, geniş bir uygulama alanına sahip bir malzemedir.

Mineral yün temelde çok benzer parametrelere sahip iki üründen oluşur - taş yünü ve cam yünü. İlki bazalttan (çok yüksek sıcaklıklara karşı yüksek direnç) yapılırken, ikincisi kuvars kumu veya geri dönüştürülmüş camdan yapılır.

Mineral yün ürünleri için termal iletkenlik katsayısı 0,031 ila 0,045 W/mK aralığındadır. Mineral yün, yüksek mukavemete ve deformasyona karşı dayanıklılığa sahiptir ve solvent içeren maddelerle temasında bozulmaz. Bununla birlikte, mineral yün, ısı yalıtım özelliklerini bozan suyu emer. Su emilimini ortadan kaldırmak için mineral yün, mineral yağ ile emprenye edilir. Yanlış yapılmış (yerleştirilmiş) mineral yün ısı yalıtımı, yakın gelecekte ısı köprülerinin oluşmasına neden olabilir ve bu da tüm binanın enerji verimliliğini önemli ölçüde etkiler. Ayrıca yün, özellikle deneyimsiz kişiler için uygulaması oldukça zor olan (örn. tavan arasındaki boşluklar) bir malzemedir ve bu da binada ısı kaybı riskini artırır.

 

ISI YALITIM KÖPÜK (MONTALAMA)

Polistiren köpük, yani genleştirilmiş polistiren, köpürtmeyi içeren üretim süreci nedeniyle (genleştirilmiş polistirenin gözeneklerindeki hava, bitmiş ürünün hacminin %98'ini kaplayabilir) 0,030-0,045 W/mK'lik bir ısı iletkenlik katsayısı sağlar. (örn. beyaz EPS köpüğü 0,038 - 0,045 W/mK, grafit EPS köpüğü 0,030 - 0,035 W/mK).

Şu anda, genellikle üç tip genleşmiş polistiren kullanılmaktadır - sandviç duvarların yalıtımı için EPS 50, BSO yöntemiyle cephelerin yalıtımı için EPS 70 veya 80 ve zeminler için temel izolatör olarak EPS 100.

Polistiren köpük, bir yalıtım malzemesi olarak, temel olarak, temeller, bodrum duvarları veya zeminler gibi bir binanın suyla temasa maruz kalan kısımlarını yalıtmak için başarıyla kullanılabilmesi nedeniyle, öncelikle çok düşük su emme özelliği ile karakterize edilir. zemin.

Geleneksel köpüklü polistirene ek olarak, daha sert ve daha az emici olan 0,021 ila 0,026 W/mK seviyesinde ısı yalıtımı sağlayan ekstrüde polistiren de mevcuttur. Mavi, yeşil veya pembe renklerde mevcuttur ve ters çatıların, garaj zeminlerinin ve yerdeki zeminlerin, yani ağır yüklerin olduğu her yerde yalıtılması için tavsiye edilir.

Bununla birlikte, genişletilmiş polistirenin dezavantajları vardır. Solventler, boyalar, yapıştırıcılar ve ahşap koruyucular gibi bir dizi kimyasal maddeye karşı dayanıklı değildir. Ayrıca su buharı difüzyonu (penetrasyon) açısından oldukça sızdıran bir malzemedir. Bu, polistiren köpükle yalıtılmış duvarlardan yalnızca az miktarda buharın geçebileceği anlamına gelir. Strafor ayrıca yüksek sıcaklıklara ve ateşe karşı hassastır. +80oC'yi aşan sıcaklıklar zarar verebilir, ancak kendi kendine sönme özelliğine sahip bir malzemedir ve yangın anında alev almaz, eriyerek bol miktarda siyah duman çıkarır.

 

Poliüretan köpük Tabanca ile Sıkılan Köpük

Poliüretan (PUR) köpük hızla popüler bir yalıtım malzemesi haline geliyor. Şu anda iki tip poliüretan köpük kullanılmaktadır - PIR (poliizosiyanürat) ve PUR (poliüretan). Köpüğün, onu şimdiye kadar kullanılan malzemelerden ayıran ek bir avantajı vardır, yani onu iki biçimde kullanma seçeneği - sert levha veya doğrudan yalıtılmış yüzeye püskürtülen bir malzeme olarak. İkincisi, ısı yalıtımlı yapı malzemeleri pazarında giderek daha fazla tanınırlık kazanıyor.

"PUR" adı, iki ham maddenin - poliol ve izosiyanatın - karıştırılmasıyla elde edilen poliüretan anlamına gelir. Bu bileşenlerin özel püskürtme makineleri kullanılarak karıştırılması sonucunda poliüretan köpük elde edilir. Bu tür yalıtım malzemeleri günümüzde yapı sektöründe, temelden çatıya kadar binaların yalıtımı ve ısı yalıtımı için alternatif bir malzeme olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. PUR köpük, kullanıcı güvenliği ve işlevsellik açısından çok iyi performans göstermektedir.

Kapalı hücreli poliüretan köpük, λ = 0,020 W/mK'ye kadar varabilen düşük ısı iletkenlik katsayısı sayesinde, katmanların çok iyi ısı yalıtım özelliklerine sahip olmasını sağlar.

Poliüretan köpüğün güçlü bir avantajı, hızı ve uygulama kolaylığıdır. Püskürtme yöntemiyle uygulanır, bu sayede hacmi birkaç saniye içinde birkaç düzine artar ve hızlı bir şekilde sertleşir. PUR köpük eğimli, zorlu yüzeylere mükemmel uyum sağlar ve en küçük boşluklara bile nüfuz eder.

Köpük ısı yalıtımı, uygulamada boşluk, daha doğrusu ısı köprüsü oluşturarak binada ısı kaybına yol açmadığından, geleneksel yöntemlere göre daha ekonomiktir. Köpük merteklere sıkıca yapışır ve ısı yalıtımında delik veya boşluk oluşturmaz.

PUR köpük, açık hücreli ve kapalı hücreli yalıtım malzemesi olarak sınıflandırılır. İlki süngerimsi bir yapıya sahiptir. İçerisine su geçirmez ve çok iyi ısı yalıtım özelliğine sahiptir ancak buharın geçişine izin verir, böylece altında mantar ve küf oluşmaz. Hafiftir, bu nedenle, önceden bir membran kullanarak, çatının altındaki kalıba yayabilirsiniz. Kapalı hücreli köpük ise biraz daha serttir ve binaların dışında kullanım için daha uygundur. Kapalı hücreli PUR köpüğün iç yapısı mikroskobik kapalı kabarcıklardan yapılmıştır, bu nedenle iyi ısı yalıtım özelliklerinin yanı sıra yüksek sertlik ve uygun sertliğe sahiptir.

Püskürtme poliüretan köpük ısı yalıtımları, esas olarak bina bölmelerini bina içinden ısı kaybına karşı yalıtmak için kullanılır. Hem endüstriyel altyapıda (boru hatları) hem de temellerin ve çatıların yalıtımında ve binaların iskelet duvarlarının ısıl koruması sırasında kullanılırlar.

PUR köpüklerin yalıtım özellikleri, diğerlerinin yanı sıra, aşağıdakilerin ısı yalıtımı için uygulamalarını mümkün kılar:

·        Temeller, temel duvarları ve temel levhaları

·        dışarıdan çatılar ve
iç kısımlarından zemindeki tavanlar

·        çerçeve binalarda duvarlar

·        endüstriyel tesislerde duvarlar, depolar

·        ısıtma boruları, soğutma odaları

·        her türlü teknik izolasyon (boru hatları, tanklar)

PN-EN 13501-1 standardına uygun poliüretan köpükler, genellikle yanıcı, kendi kendini söndüren bir malzeme anlamına gelen yangın performans sınıfı E'ye tepki gösterir. Örneğin polistiren köpük aynı sınıftandır. Poliüretan köpük yalıtımın yatırım maliyeti bazen bu çözümün dezavantajlarından biri olarak kabul edilir. Ancak metrekare fiyatının sadece malzemeyi değil aynı zamanda işçiliği de kapsadığı dikkate alındığında, nihai maliyet diğer yalıtım malzemelerinin montajı ile kıyaslanabilir düzeydedir.

Selüloz lifleri

 

Bu yalıtım malzemesi, mineral yüne çok benzer fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir, ancak kullanımı çok daha sınırlıdır. Bu ürün için ısı transfer katsayısı 0,039 W/mK'dir, ancak buna rağmen selüloz lifleri ayrıca iyi bir ses yalıtımı ve iyi bir buhar geçirgenliği sağlar.

Selüloz elyaflar çevrelerindeki suyu emip salma özelliğine sahip olduklarından yalıtım sırasında buhar bariyeri uygulamasına gerek yoktur. Bununla birlikte, bir koşul vardır - malzemenin tamamen kurumasını sağlamak için iyi havalandırılması gerekir. Lifler ıslak veya kuru olarak uygulanabilir.

Kuru yöntemde, kıyılmış lifler, malzemenin yatayda 50 m'ye ve dikeyde 30 m'ye kadar mesafelere gönderilmesine izin veren özel agregalar aracılığıyla duvarlarda, tavanlarda vb. önceden hazırlanmış alanlara üflenir. Lifler, örneğin kirişli tavanların ve kirişler üzerindeki zeminlerin yalıtımı durumunda gevşek olarak da dökülebilir. Islak yöntem ise selüloz liflerinin su ve yapıştırıcı ile ıslatılmasını içerir. Bu karışım duvarlara ve hatta tavanlara çok iyi yapışır.

Hangisini seçmeli?

Piyasada bulunan en iyi ısı yalıtım malzemesinin seçimi ile ilgili soruya kesin bir cevap yoktur. Yukarıda sunulan her ürünün avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle yün, strafor, poliüretan köpük veya selüloz elyaf seçimi, uygulama yerinin yanı sıra temel olarak beklenti ve gereksinimlerinize bağlıdır.

Isı Yalıtım Malzemesi

Gösterilen: 1 ile 15 arası, toplam: 15 (1 Sayfa)

Yalıtım malzemeleri - binalarda ısı yalıtım malzemeleri türleri - uygulama ve özellikleri

 

Termal olarak iyi yalıtılmış bir evin enerji açısından verimli ve ekolojik bir mülk olduğu doğrudur. Yasal düzenlemeler ve insanların artan farkındalığı, enerji talebini ve buna bağlı maliyetleri azaltma ihtiyacını doğurmuştur. Konut binalarında ve kamu hizmet tesislerinde aşırı enerji kullanımıyla mücadelede önemli bir unsur, şüphesiz, belirli koşullarda işlev görecek şekilde uyarlanmış yalıtım malzemeleridir. Enerji tüketiminin azaltılması, tüm bina bölmelerinin etkin ısı yalıtımı ile sağlanabilir, ancak doğru malzemeler olmadan bu neredeyse imkansız olacaktır. Bugün piyasada bulunan ısı yalıtım malzemelerine daha yakından bakalım.

Yalıtım malzemesi ve katsayısı

En yaygın ısı yalıtım malzemeleri polistiren köpük, mineral yün ve poliüretan köpük olup, binalarda hem ısı yalıtımı hem de etkili akustik yalıtım olarak kullanılır. Bununla birlikte, piyasada eşit derecede uygun fiziksel ve kimyasal parametreler sunan başka ürünler de bulunmaktadır. Bir ısı yalıtım malzemesini tanımlayan bu parametrelerden en önemlilerinden biri de ısı iletkenlik katsayısıdır (lambda). Bu katsayının değeri ne kadar düşük olursa, malzemenin ısı yalıtımı o kadar iyi olur ve dolayısıyla bina o kadar enerji verimli olur.

 

TAŞ YÜNÜ VE CAM YÜNÜ

Binanın uygun şekilde yalıtılmasını sağlayan, etkili akustik yalıtımı (hava ve şok seslerini sönümleyen), yangından koruyucu ve buhar geçirgen özelliklere sahip, geniş bir uygulama alanına sahip bir malzemedir.

Mineral yün temelde çok benzer parametrelere sahip iki üründen oluşur - taş yünü ve cam yünü. İlki bazalttan (çok yüksek sıcaklıklara karşı yüksek direnç) yapılırken, ikincisi kuvars kumu veya geri dönüştürülmüş camdan yapılır.

Mineral yün ürünleri için termal iletkenlik katsayısı 0,031 ila 0,045 W/mK aralığındadır. Mineral yün, yüksek mukavemete ve deformasyona karşı dayanıklılığa sahiptir ve solvent içeren maddelerle temasında bozulmaz. Bununla birlikte, mineral yün, ısı yalıtım özelliklerini bozan suyu emer. Su emilimini ortadan kaldırmak için mineral yün, mineral yağ ile emprenye edilir. Yanlış yapılmış (yerleştirilmiş) mineral yün ısı yalıtımı, yakın gelecekte ısı köprülerinin oluşmasına neden olabilir ve bu da tüm binanın enerji verimliliğini önemli ölçüde etkiler. Ayrıca yün, özellikle deneyimsiz kişiler için uygulaması oldukça zor olan (örn. tavan arasındaki boşluklar) bir malzemedir ve bu da binada ısı kaybı riskini artırır.

 

ISI YALITIM KÖPÜK (MONTALAMA)

Polistiren köpük, yani genleştirilmiş polistiren, köpürtmeyi içeren üretim süreci nedeniyle (genleştirilmiş polistirenin gözeneklerindeki hava, bitmiş ürünün hacminin %98'ini kaplayabilir) 0,030-0,045 W/mK'lik bir ısı iletkenlik katsayısı sağlar. (örn. beyaz EPS köpüğü 0,038 - 0,045 W/mK, grafit EPS köpüğü 0,030 - 0,035 W/mK).

Şu anda, genellikle üç tip genleşmiş polistiren kullanılmaktadır - sandviç duvarların yalıtımı için EPS 50, BSO yöntemiyle cephelerin yalıtımı için EPS 70 veya 80 ve zeminler için temel izolatör olarak EPS 100.

Polistiren köpük, bir yalıtım malzemesi olarak, temel olarak, temeller, bodrum duvarları veya zeminler gibi bir binanın suyla temasa maruz kalan kısımlarını yalıtmak için başarıyla kullanılabilmesi nedeniyle, öncelikle çok düşük su emme özelliği ile karakterize edilir. zemin.

Geleneksel köpüklü polistirene ek olarak, daha sert ve daha az emici olan 0,021 ila 0,026 W/mK seviyesinde ısı yalıtımı sağlayan ekstrüde polistiren de mevcuttur. Mavi, yeşil veya pembe renklerde mevcuttur ve ters çatıların, garaj zeminlerinin ve yerdeki zeminlerin, yani ağır yüklerin olduğu her yerde yalıtılması için tavsiye edilir.

Bununla birlikte, genişletilmiş polistirenin dezavantajları vardır. Solventler, boyalar, yapıştırıcılar ve ahşap koruyucular gibi bir dizi kimyasal maddeye karşı dayanıklı değildir. Ayrıca su buharı difüzyonu (penetrasyon) açısından oldukça sızdıran bir malzemedir. Bu, polistiren köpükle yalıtılmış duvarlardan yalnızca az miktarda buharın geçebileceği anlamına gelir. Strafor ayrıca yüksek sıcaklıklara ve ateşe karşı hassastır. +80oC'yi aşan sıcaklıklar zarar verebilir, ancak kendi kendine sönme özelliğine sahip bir malzemedir ve yangın anında alev almaz, eriyerek bol miktarda siyah duman çıkarır.

 

Poliüretan köpük Tabanca ile Sıkılan Köpük

Poliüretan (PUR) köpük hızla popüler bir yalıtım malzemesi haline geliyor. Şu anda iki tip poliüretan köpük kullanılmaktadır - PIR (poliizosiyanürat) ve PUR (poliüretan). Köpüğün, onu şimdiye kadar kullanılan malzemelerden ayıran ek bir avantajı vardır, yani onu iki biçimde kullanma seçeneği - sert levha veya doğrudan yalıtılmış yüzeye püskürtülen bir malzeme olarak. İkincisi, ısı yalıtımlı yapı malzemeleri pazarında giderek daha fazla tanınırlık kazanıyor.

"PUR" adı, iki ham maddenin - poliol ve izosiyanatın - karıştırılmasıyla elde edilen poliüretan anlamına gelir. Bu bileşenlerin özel püskürtme makineleri kullanılarak karıştırılması sonucunda poliüretan köpük elde edilir. Bu tür yalıtım malzemeleri günümüzde yapı sektöründe, temelden çatıya kadar binaların yalıtımı ve ısı yalıtımı için alternatif bir malzeme olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. PUR köpük, kullanıcı güvenliği ve işlevsellik açısından çok iyi performans göstermektedir.

Kapalı hücreli poliüretan köpük, λ = 0,020 W/mK'ye kadar varabilen düşük ısı iletkenlik katsayısı sayesinde, katmanların çok iyi ısı yalıtım özelliklerine sahip olmasını sağlar.

Poliüretan köpüğün güçlü bir avantajı, hızı ve uygulama kolaylığıdır. Püskürtme yöntemiyle uygulanır, bu sayede hacmi birkaç saniye içinde birkaç düzine artar ve hızlı bir şekilde sertleşir. PUR köpük eğimli, zorlu yüzeylere mükemmel uyum sağlar ve en küçük boşluklara bile nüfuz eder.

Köpük ısı yalıtımı, uygulamada boşluk, daha doğrusu ısı köprüsü oluşturarak binada ısı kaybına yol açmadığından, geleneksel yöntemlere göre daha ekonomiktir. Köpük merteklere sıkıca yapışır ve ısı yalıtımında delik veya boşluk oluşturmaz.

PUR köpük, açık hücreli ve kapalı hücreli yalıtım malzemesi olarak sınıflandırılır. İlki süngerimsi bir yapıya sahiptir. İçerisine su geçirmez ve çok iyi ısı yalıtım özelliğine sahiptir ancak buharın geçişine izin verir, böylece altında mantar ve küf oluşmaz. Hafiftir, bu nedenle, önceden bir membran kullanarak, çatının altındaki kalıba yayabilirsiniz. Kapalı hücreli köpük ise biraz daha serttir ve binaların dışında kullanım için daha uygundur. Kapalı hücreli PUR köpüğün iç yapısı mikroskobik kapalı kabarcıklardan yapılmıştır, bu nedenle iyi ısı yalıtım özelliklerinin yanı sıra yüksek sertlik ve uygun sertliğe sahiptir.

Püskürtme poliüretan köpük ısı yalıtımları, esas olarak bina bölmelerini bina içinden ısı kaybına karşı yalıtmak için kullanılır. Hem endüstriyel altyapıda (boru hatları) hem de temellerin ve çatıların yalıtımında ve binaların iskelet duvarlarının ısıl koruması sırasında kullanılırlar.

PUR köpüklerin yalıtım özellikleri, diğerlerinin yanı sıra, aşağıdakilerin ısı yalıtımı için uygulamalarını mümkün kılar:

·        Temeller, temel duvarları ve temel levhaları

·        dışarıdan çatılar ve
iç kısımlarından zemindeki tavanlar

·        çerçeve binalarda duvarlar

·        endüstriyel tesislerde duvarlar, depolar

·        ısıtma boruları, soğutma odaları

·        her türlü teknik izolasyon (boru hatları, tanklar)

PN-EN 13501-1 standardına uygun poliüretan köpükler, genellikle yanıcı, kendi kendini söndüren bir malzeme anlamına gelen yangın performans sınıfı E'ye tepki gösterir. Örneğin polistiren köpük aynı sınıftandır. Poliüretan köpük yalıtımın yatırım maliyeti bazen bu çözümün dezavantajlarından biri olarak kabul edilir. Ancak metrekare fiyatının sadece malzemeyi değil aynı zamanda işçiliği de kapsadığı dikkate alındığında, nihai maliyet diğer yalıtım malzemelerinin montajı ile kıyaslanabilir düzeydedir.

Selüloz lifleri

 

Bu yalıtım malzemesi, mineral yüne çok benzer fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir, ancak kullanımı çok daha sınırlıdır. Bu ürün için ısı transfer katsayısı 0,039 W/mK'dir, ancak buna rağmen selüloz lifleri ayrıca iyi bir ses yalıtımı ve iyi bir buhar geçirgenliği sağlar.

Selüloz elyaflar çevrelerindeki suyu emip salma özelliğine sahip olduklarından yalıtım sırasında buhar bariyeri uygulamasına gerek yoktur. Bununla birlikte, bir koşul vardır - malzemenin tamamen kurumasını sağlamak için iyi havalandırılması gerekir. Lifler ıslak veya kuru olarak uygulanabilir.

Kuru yöntemde, kıyılmış lifler, malzemenin yatayda 50 m'ye ve dikeyde 30 m'ye kadar mesafelere gönderilmesine izin veren özel agregalar aracılığıyla duvarlarda, tavanlarda vb. önceden hazırlanmış alanlara üflenir. Lifler, örneğin kirişli tavanların ve kirişler üzerindeki zeminlerin yalıtımı durumunda gevşek olarak da dökülebilir. Islak yöntem ise selüloz liflerinin su ve yapıştırıcı ile ıslatılmasını içerir. Bu karışım duvarlara ve hatta tavanlara çok iyi yapışır.

Hangisini seçmeli?

Piyasada bulunan en iyi ısı yalıtım malzemesinin seçimi ile ilgili soruya kesin bir cevap yoktur. Yukarıda sunulan her ürünün avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle yün, strafor, poliüretan köpük veya selüloz elyaf seçimi, uygulama yerinin yanı sıra temel olarak beklenti ve gereksinimlerinize bağlıdır.