Menu
Sepet

Dekoratif Sıva

Dekoratif sıva, montalama sıvası gibi çimento esaslı malzemedir. Sıva imalatının ardından cephenin dekoratif görünmesi için uygulanmakta ve sıvadaki hataları kapatmaktadır. +5 derecenin altında +35 derecenin üstünde uygulanmamalıdır.

Dış cephelerde çimento esaslı, polimer katkılı su itici özelliğe sahip, dekoratif kaplama malzemesidir. Dayanıklılık ile dekoratif görünümün amaçlandığı iç ve dış yüzeylerde, dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin üzerinde dekoratif kaplama olarak kullanılmaktadır.

Dekoratif Sıva Malzemelerinin Özellikleri

Her türlü iklim koşullarına karşı yüksek dayanım gösteren dekoratif taneli sıva malzemeleri, uzun ömürlüdür. Yanma ve kabarma yapmadığından uygulama ardından homojen bir dekoratif görünüm oluşturmaktadır.

Dokusu nedeni ile sıva yüzeydeki çelik mala izlerini kapatmakta ve buhar geçirgenliğine sahiptir. Isı yalıtım sistemleri amacı ile en uygun bir dış cephe kaplaması olduğundan isteğe bağlı olarak üzerine boyama işlemi de yapılmaktadır.

Dekoratif Sıva Malzemesi Nasıl Hazırlanır?

25 kg malzeme 6-6,5 litre su ile, temiz bir kap ortamında düşük devirli bir karıştırıcı ile karıştırılır. Karıştırma işlemine karışım homojen duruma gelene kadar devam etmektedir. Hazırlanan karışım ise 5 dakika bekletilerek karıştırılmaktadır.

Dekoratif sıva yapılacak olan yüzeyin temiz, kuru ve dayanıklı olması gerekir. Hasar gören yüzeyler onarım harcı ile onarılmalıdır. Kaplama yapılacak yüzey tozuma yapılan bir yüzey ise 1/3 oranında sulandırılarak fırça ya da rulo ile tozuyan yüzeylere sürülerek astarlanmaktadır.

Dekoratif Sıva Uygulama Yöntemi

Hazırlanan homojen karışım çelik mala yardımı ile düzgün bir şekilde yüzeye uygulanmaktadır. ince taneli dekoratif sıva ya da kalın taneli dekoratif sıva yüzeye homojen bir şekilde uygulanmasının ardından düz plastik mala ile dairesel hareketlerle desen verilir.

Desen verilirken plastik mala yüzeyi sık aralıklarla temizlenmelidir. Direkt güneş ışığı altında, ser rüzgarda, yüksek bağıl nem oranında veya yoğun yağışlarda uygulanmaması tavsiye edilir. Yapılan uygulama tam kuruma zamanını tamamlayana kadar detaylı nedenlere bağlı ısınmaya ve yoğun güneş ışığına karşı korunmaya alınmalıdır.

Dekoratif Sıva Nasıl Yapılır?

Kalın taneli dekoratif sıva ya da ince taneli dekoratif sıva malzemeleri cephenin yüzeyine çekilmesinin ardından tirfil denilen mala ile dairesel hareketler ile desen verilmektedir. Dekoratif sıva yapıldığında ek yapmamak yapılan cepheyi yukarıdan aşağıya tek seferde indirmek önemlidir.

Aksi halde cephede izler ve dalgalar oluşabilir. Güneşin direkt cepheye vurduğu ve sıcak havalarda da yapılan imalatlarda dalgalar oluşabilir. Dekoratif sıva üzerine boya öncesi astar olduğu gibi dekoratif sıva öncesi astarlar da mevcuttur.

Farklı kalınlıklarda üretildiğinden 0,5 mm'den 3,5 mm'ye kadar dekoratif sıva bulunmaktadır. MM kalınlığı yükseldikçe dekoratif sıvanın içindeki taş kalınlığı artmaktadır. İnce taneli dekoratif sıva ya da kalın taneli dekoratif sıva malzemeleri bilinmektedir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.